Čtvrtek, 2 února, 2023
- Reklama -časopis
DomůBulvárPád americké ekonomiky se ještě nezastavil

Pád americké ekonomiky se ještě nezastavil

Recese americké ekonomiky ani zdaleka nekončí. Podle ekonomů potrvá ještě celé měsíce, než se pokles hospodářství zastaví.
Analytici odhadují, že průmyslová produkce USA se v květnu snížila o 1 %. Důvodem je zastavení výroby v největších amerických automobilkách. Na druhé straně průzkumy naznačují, že výstavba nových domů mírně ožila a spotřebitelské ceny vzrostly.

Výpadek produkce v automobilkách Chrysler a General Motoros se zřejmě bude odrážet ve výsledcích průmyslu iv následujících měsících, i když se jiná sektory stabilizují.

Chrysler zavřel všechny své závody 1. května a GM 1. června oznámil, že v rámci restrukturalizace zastavuje výrobu ve 14 provozech. Z průzkumu mezi předními analytiky rovněž vyplývá, že jádrová inflace, tedy inflace s vyloučením cen potravin a energií, se v květnu zvýšila o 0,1 % po dubnovém nárůstu o 0,3 %.

Zdá se však, že pád trhu s rezidenčními nemovitostmi, který vyvolal úvěrovou a globální hospodářskou krizi, již dosahuje dna. Prodej a výstavba domů se už totiž ustálily po poklesu na rekordně nízkou úroveň. Podle předběžných údajů ministerstva obchodu se výstavba nových domů v květnu zvýšila o 5,9 % na 485.000 ve srovnání s dubnem, když dosáhla nejnižší úrovně za 50 let.

Stavitelům však stále činí potíže fakt, že musely výrazně zredukovat ceny, aby nastartovaly poptávku. Očekávají proto, že jejich ztráty za 2. kvartál 2009 překročí odhady. Informovala o tom agentura Bloomberg.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek