Čtvrtek, 10 října, 2024
- Reklama -časopis
DomůPro ŽenyLíbat děti na ústa nebo ne

Líbat děti na ústa nebo ne

Když David Beckham před pár dny zveřejnil na sociální síti fotku z dovolené, mohl tušit, že způsobí tak trochu senzaci. Téměř vůbec se totiž nelišila od té, kterou zhruba před rokem vyfotila jeho manželka Victoria a doslova rozdělila lidi do dvou skupin.

Na snímku z Tanzanie bývalý fotbalista líbá na ústa svou dceru Harper a dodal k ní popis „Bosk pro tátu“. Jedna skupina fanoušků ihned označila obrázek za nádherný důkaz lásky mezi otcem a dcerou, druhá ho odsoudila slovy „podivný a nevhodný“.

Podobnou fotografii zveřejnila i Victoria loni v den pátých narozenin malé Harper – vyměňuje si s ní polibek na ústa v bazénu.

Komentáře uživatelů na tyto projevy ihned zareagovaly. „Na ústa? Kam to svět dospěl…“ ptá se jeden a přidávají se další: „Tohle není pěkný pohled“ nebo „Nejsem si jistá tímto obrázkem.“

Nenávistné komentáře doplňují i ​​ty pochvalné. „Tohle je nádherná fotka a pokud si myslíte, že je jakýmkoli způsobem nevhodná, jmenuje se to láska!“ „Lidé, kteří si stěžují na tento obrázek, nemohou být rodiče. Jen rodiče mohou pochopit lásku, kterou cítíte ke svým dětem,“ píše další uživatel.

Projevit náklonnost je součást dětství
Fotografie v každém případě otevřely otázku, zda je vhodné líbat na ústa malé děti a zda se nejedná o skrytý sexuální kontext. Je kontakt ústa na ústa mezi členy rodiny přirozeným vyjádřením lásky nebo nevhodným gestem?

Psycholožka Charlotte Reznick se obává, že tento akt může být pro děti matoucí, zvláště když budou dospěvat. „Když začnete své děti líbat na rty, kdy přestanete?“ ptá se, přičemž apeluje zejména na to, že v pozdějším věku může polibek na ústa u dětí vyvolávat podvědomé sexuální asociace.

Expertka na společenskou etiketu Liz Brewer říká, že ačkoli líbat své děti na ústa je „neobvyklá praktika“, mělo by jít o rozhodnutí rodičů, zda ji považují za nevhodnou nebo ne a nikdo by je za jejich volbu neměl odsuzovat.

Newyorský psychiatr Alan Manevitz se zase odvolává na výzkumy, které potvrzují, že blízkost a intimita mezi rodiči a dětmi má pozitivní efekt na další vývoj dítěte.

„Projevit náklonnost je nezbytnou součástí zdravého dětství a polibky jsou pro miminka a malé děti naprosto normálním chováním. Je také důležité pochopit kontext. Co je normální v jedné rodině, nemusí být v jiné,“ dodal Manevitz.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek