Čtvrtek, 2 února, 2023
- Reklama -časopis
DomůBulvárLetecký průmysl čekají dva velmi těžké roky

Letecký průmysl čekají dva velmi těžké roky

Koncern EADS varoval, že příští dva roky budou pro výrobce komerčních letadel velmi obtížné, protože ztráty aerolinií rostou a letecká přeprava klesá. Generální ředitel EADS Louis Gallois uvedl, že Airbus, který je divizí koncernu, chce snížit plánovaný objem výroby o 15 až 20 %.
Pesimistické tvrdí přední evropské letecké a zbrojařské skupiny přišli v předvečer dnešního otevření Pařížského leteckého salonu. Výrobci letadel a dodavatelé v reakci na recesi a potřebu snížení nákladů výrazně omezili počet svých představitelů vyslaných na výstavu. Kanadský Bombardier uvedl, že omezil svou reprezentaci na výstavě o 40 %, Boeing má na salonu o 25 % méně lidí.

Někteří analytici předpokládají, že Airbus stejně jako jeho hlavní konkurent Boeing budou muset podstatně výrazněji snížit produkci, než dosud informovali. Šéf Airbusu Tom Enders si myslí, že vzhledem k doposud dohodnutým snížením výroby by objem produkce během let 2010 a 2011 měl klesnout o 15 % až 25 %.

Airbus od loňského října snížil produkci letadel rodiny A320 s krátkým doletem, která jsou hlavní částí jeho výroby, z 36 na 34 kusů měsíčně. Společnost přitom původně plánovala zvýšit jejich výrobu od konce letošního roku na 40 letadel měsíčně. Produkce letadel s dlouhým doletem A330/A340 byla zmražena na 8,5 měsíčně, přičemž původní plány hovořily o zvýšení na 10-11 kusů měsíčně.

Společné dodávky Airbusu a Boeingu však mohou v letošním roce dosáhnout rekordní úrovně. Jednou z příčin je, že Boeing se zotavuje z 8-týdenní podzimní stávky. Nové objednávky však kolabují, jelikož mnoho leteckých společností se musí vyrovnat s faktem, že druhý rok po sobě zaznamenají ztrátu. Stále více aerolinií se proto snaží odložit nebo dokonce úplně zrušit dodávku objednaných letadel.

Čistý počet objednávek Airbusu, tedy nových minus stornovaných objednávek, dosáhl od začátku roku do konce května pouze 11, přičemž Boeing zaznamenal v uvedeném období nulový počet čistých objednávek.

Podle Galloise by Airbus mohl letos dodat kolem 480 letadel, což je těsně pod loňským rekordním číslem 483. Upozornil však, že roky 2010 a 2011 budou podstatně obtížnější. „Až v roce 2010 pocítíme skutečnou sílu této krize.“ Informoval o tom britský deník Financial Times.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek