Čtvrtek, 2 února, 2023
- Reklama -časopis
DomůZajímavostiKoření sexuálního života po padesátce

Koření sexuálního života po padesátce

Láska, intimita i sexuální potěšení jsou přirozenou součástí zdravého partnerského vztahu. Platí to bez ohledu na to, jestli máte dvacet, třicet, padesát let nebo se přibližujete k osmdesátce.

Průzkum Michiganské univerzity ukázal, že věk nedokáže lidi obrat o chuť na aktivní milostný život. Pokud jde o lidi ve věku nad 50 let, až 91 procent mužů a 86 procent žen je stále sexuálně aktivní. Dokonce dvě třetiny z kategorie 65 až 80 let uvedly, že se stále zajímají o sex bez ohledu na to, zda jsou či nejsou sexuálně aktivní.

Touha po tělesné blízkosti se věkem neztrácí, což je důvod, proč by dvojice neměly rezignovat na sexuální život ani ve vyšším věku. Spíše objevit nové cesty, jak si jej osvěžit. Absence sexuality může způsobovat nejen partnerské neshody, ale snižuje i samotnou kvalitu partnerského života.

Zhoršení začněte řešit hned po padesátce
Touha po sexu je ve vztahu s milovaným člověkem přirozená. Ve vyšším věku jí často stojí v cestě zdravotní komplikace. Medicína a technologie však pokročily a už kvůli nim není nutné ukončit intimní život, jak tomu bylo v minulosti.

„Ženy i muži mají takzvaný přechod, který nastává kolem padesátky. Tento stav je doprovázen mnoha hormonálními změnami. Typické jsou výkyvy nálad, zhoršení libida u obou partnerů a problém s erekcí u muže,“ říká vedoucí lékař urologické ambulance Urology Roman Sokol.

Pokles libida a podnětů ke vzrušení je prvním znakem, že je nutné sexualitu osvěžit.

„Pokud jsme si všimli problému, dnes máme k dispozici léky a jiné procedury, jak vrátit muži erekci a páru normální intimní život,“ říká Sokol.

Mnoho lidí však na toto téma se svým lékařem nemluví. Nesnaží se pomoci si, a proto nastává citové i intimní ochlazení, které by přijít nemuselo. Nebojte se proto mluvit o svých problémech s lékařem iv rámci preventivních prohlídek. Tyto problémy se týkají prakticky všech lidí po padesátce, proto se není třeba za ně stydět, ale řešit je.

Najděte si na partnera více času
„Je-li problém s libidem, umíme ho navrátit a zvýšit,“ říká Sokol. Zároveň však připomíná, že jen medicínská pomoc milostný život nezachrání. Může být pomocníkem, ale hlavními aktéry jsou vždy samotní partneři. Základem proto je tělesně se neodcizit a žít v harmonii.

„Důležitá je vzájemná přitažlivost a atraktivita páru,“ přízvukuje Sokol.

Nikdy se proto nesmiřte s tím, že jste s partnerem možná deset či dvacet let a znáte se dokonale. Vždy je možnost poznat se v jiném světle. Najít si novou zálibu, aktivitu či společné hobby, ve kterém se do partnera opět trochu zamilujete. I proto urolog vyzdvihuje vzájemnou přitažlivost. Pokud na ni během let společného života nerezignujete, ani milostný život se neocitne v kategorii aktivit, na které už budete jen vzpomínat.

„Zdravý životní styl, sportování a dostatek času na partnera, všechny tyto faktory mají pozitivní vliv na intimní život,“ radí Sokol. Dokáží dokonce vrátit jiskru i do chřadnoucího milostného života.

Podpořte vlastní atraktivitu i libido
Pro sexuální život je velkým pobídkou atraktivní a zdravé tělo.

„S přibývajícím věkem se zvyšuje počet onemocnění a léků, stoupá hmotnost a všechny tyto faktory včetně věku mají negativní vliv na libido,“ říká Sokol.

Nemusí to být případ každého. Mnoho problémů lze oddálit pravidelným sportováním. Návštěva fitness centra může zlepšit vaši kondici, ale výrazně i intimní život. Je lepší začít co nejdříve, ale ani ve vyšším věku není pozdě.

„Pravidelný sport, procházky v přírodě, běh, plavání, jízda na kole nebo wellness jsou cestou, jak udržet tělo fyzicky, ale i psychicky v kondici. Se zdravým životním stylem se i tělo po padesátce dokáže stále udržet atraktivní a zajímavé. Nejen fyzicky a psychicky, ale také sexuálně,“ dodává Sokol.

Navíc, sport u mužů pomáhá stimulovat i tvorbu testosteronu, který je hlavním motorem jejich libida.

Pracujte na vztahu, nehledejte nový
Stále častěji se setkáváme s rozpadem manželství po padesátce. Jednou z příčin může být také hledání nové sexuální jiskry. Ta je však jen dočasná.

„Každý nový vztah je impulsem pro fyzické i psychické změny, obvykle v pozitivním slova smyslu. Zlepšení mentálního statusu je doplněno zvýšenou fyzickou aktivitou, kdy tělo a duše častokrát pookřeje. Existují však i řada rizik,“ upozorňuje Sokol.

Krátkodobé vzplanutí citů a sexuální energie nemusí nakonec vůbec přinést kýžený pepř v sexuálním životě.

„Přibývají jiné problémy. Zklamání ze vztahu nebo zklamání z neschopnosti dosáhnout erekce nebo se vrátit o dvacet let zpět,“ varuje před změnou vztahu Sokol.

Je proto vhodnější, bezpečnější i méně stresující věnovat čas dlouhodobému vztahu. Stačí trocha snahy a můžete v něm dlouhodobě prožívat uspokojivý intimní život. Bez stresů a zklamání.

Jiskru vrátí i (vy)řešení zdravotních problémů
Zdravotní problémy dokážou radikálně narušit milostný život. Jejich odstranění přitom může přinést novou erotickou jiskru. Přestože mnohé problémy přibývají hlavně s věkem, jsou řešitelné.

Moderní medicína disponuje mnoha léky, které vedle zdravého životního stylu dokážou partnerům výrazně zlepšit intimní život.

„Zkvalitnit intimní život ve vyšším věku lze několika cestami. Například léky na zlepšení erekce či zvýšení libida, zdravým životním stylem a v neposlední řadě je zapotřebí i chápající partner nebo partnerka,“ vysvětluje Sokol.

Pro ženy umí být velkou pomocí řešení inkontinence. Zmírní se tak fyzický problém, udrží aktivní intimní život a zlepší se i sebedůvěra.

Samotná inkontinence nemusí znamenat konec intimního života ani přitažlivosti. I žena s únikem moči může být pro partnera stále atraktivní, dokonce i v inkontinenčním prádle.

Kalhotky TENA Lady Pants Noir jsou první černé inkontinenční kalhotky, které byly vytvořeny k tomu, aby ženám pomohly zůstat sebevědomými a nadále si užívat všech úžasných věcí, které v životě existují. Lásku, smích i intimní zážitky.

TENA Lady Pants Noir vypadají jako spodní prádlo, můžete je nosit, kombinovat a používat tak, jak se vám líbí. Jeden den s oblíbenými džínami, jindy s krásnou krajkovou podprsenkou. Tak proč se ukracovat o potěšení a intimní uspokojení?

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek