Čtvrtek, 10 října, 2024
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyCestování po Moravě: Která místa se vyplatí navštívit?

Cestování po Moravě: Která místa se vyplatí navštívit?

Projděte se útrobami bývalých železáren a ochutnejte sýrové speciality.

Jižní Morava je oblíbenou turistickou destinací, ve které se velkému zájmu návštěvníků těší památky jako Lednicko-valtický areál, brněnské prvorepublikové vily zapsané na seznam UNESCO, zámky Milotice, Lysice, Veveří či Slavkov-Austerlitz.

Vyhledávané jsou také výletní plavby na Baťově kanálu ze Skalice do Otrokovic, případně na Vranovské či Brněnské přehradě.

Zábavu a zážitky nabízí oblíbený Aqualand Moravia v Pasohlávkách, ZOO Brno, ZOO PARK a DinoPark ve Vyškově a také známá podzemí v Brně a ve Znojmě, kde budete poznávat zákoutí středověkých chodeb a sklepů.

Brno a okolí
V Brně si rodiny s dětmi užijí ve známém zábavně-vědeckém VIDA! Science centru s novou vnější expozicí. Pro cyklisty je zde k dispozici zhruba 1200 kilometrů cyklostezek.

Pro milovníky náročnějších terénů jsou v regionu nově vybudovány singletraily v Moravském krasu, v okolí Brna a v regionu Slovácko. Oblíbené jsou také moravské vinařské cyklostezky od Znojma až po Uherské Hradište.

Během celého roku probíhá na jižní Moravě i několik hodových a vinařských slavností, jako například Hudební festival ve Znojmě od 11. – 28. července či Pálavské vinobraní v Mikulově v termínu 6. – 8. srpna.

Speciální akcí bude také Slavnost okurek 2. srpna ve Znojmě, kde se bude konat tradiční okurkový trh se speciálním gastronomickým menu a také soutěž v dovednosti při plnění zavařovacích sklenic.

Za folklórem se můžete vydat do Kyjova, kde bude od 15. –18. srpna probíhat Slovácký rok, nejstarší folklórní festival v České republice. Jižní Morava, která je hlavně vinařským regionem, však oslovuje i fanoušky piva.

Různé pivní slavnosti, expozice a prohlídky minipivovarů jsou doménou hlavně pohraničních regionů Znojemska a Slovácka.

Loštice
Nedaleko Olomouce, ve městě Loštice, můžete poznat známou delikatesu, Olomoucké tvarůžky.

Jedná se o jediný český původní sýr, jehož výroba zde začala v roce 1876 a který je známý svou nezaměnitelnou pikantní chutí a výrazným aroma. Je dokonce chráněn zeměpisným označením Evropské unie.

V současnosti se zde vyrobí přes 2000 tun tvarůžků ročně.

Více o historii a současnosti této delikatesy se dozvíte hned ve vedlejší budově loštického závodu, v prostorách původní manufaktury, kde od roku 2014 sídlí Muzeum Olomouckých tvarůžků.

Z muzea se dostanete také do podnikové prodejny, kde si je můžete zakoupit v různé podobě.

Nejvýznamnějším duchovním centrem Moravy je Velehrad s Bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje.

Areál získal dnešní podobu po přestavbě v 18. století. Součástí komplexu je také barokní kaple sv. Jana, novogotická kaple sv. Cyrila a Metoděje, podzemní katakomby a lapidárium s expozicí románské architektury.

V roce 1990 místo navštívil papež Jan Pavel II., který bazilice udělil vyznamenání Zlaté růže poukazující na její výjimečný duchovní význam.

Kousek od Velehradu, v obci Modrá, se na chvíli ocitnete v době Velkomoravské říše při návštěvě Archeologického skanzenu s vyhlídkovou věží a replikou kostela z 9. století.

Máte zde možnost vidět, jak žili Slované, vyzkoušíte si dávná řemesla, ochutnáte speciality, poznáte původní plodiny a děti mohou obdivovat domácí zvířata.

Velehradská bazilika
Hned vedle archeoskanzenu je další rarita, projekt Živá voda, kde se projedete skleněným tunelem pod hladinou rybníka, kde budou nad vašimi hlavami plavat štiky, sumci, jesetery, kapři a jiné sladkovodní ryby.

O životě pod hladinou se dozvíte v expozici, která je součástí objektu. V létě se můžete osvěžit v přírodním koupališti, jehož kvalitu vody zajišťují vodní rostliny.

Novinkou je zde i malá ohrada, kde chovají pratury. Ty můžete pozorovat z dřevěného okružního chodníku, který vede přes jejich výběh.

Metropole severní Moravy nabízí návštěvníkům kromě jiných atrakcí také dva areály, které určitě stojí za návštěvu.

Areál Landek parku je největší hornické muzeum v České republice, které vám umožní poznat běžný den horníka. Nahlédnete zde do řetízkových šaten, podíváte se na lampárnu, kde si horníci vyzdvihovali svítidla a seznámíte se s různými pracovními činnostmi v dole.

Důlní expozice je aktuálně rozšířena o příběh důlního koně Ferdinanda, který zde pracoval v letech 1881 až 1900.

Kromě důlní expozice navštívíte také expozice důlního záchranářství, razící a dobývací techniky a historie důlní dopravy, kde se můžete povozit na důlním vláčku po nádvoří areálu.

Zajímavá je také expozice historie osídlení. Při archeologických výzkumech zde byla nalezena paleolitická Petřkovicko-Landecká venuše.

Děti si zde v sezóně mohou prohlédnout, jak vypadalo sídliště lovců mamutů a čekají zde na ně i živá zvířata z ostravské ZOO.

Nachází se zde také kemp, kde se můžete ubytovat ve stanech, karavanech, obytných vozech a využívat vnitřní i venkovní sportoviště nebo ochutnat hornické speciality v místní restauraci.

Landek park: expozice důlního záchranářství
Druhá atrakce, průmyslový areál Dolních Vítkovic, je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Čechách a řadí se mezi největší památky tohoto druhu na světě.

Jedinečná průmyslová architektura a bohatý program sem ročně přiláká více než milion návštěvníků. Areál tvoří bývalý důl Hlubina, koksovny a vysoké pece železáren.

Můžete si zde vybrat z více prohlídkových okruhů, na kterých se seznámíte s výrobou železa. Největším lákadlem je adrenalinový okruh. Za pomoci skipového výtahu (speciální šikmý výtah) se návštěvníci vyberou stejnou cestou, jakou šly původně suroviny pro výrobu železa.

Součástí komentované prohlídky je také návštěva unikátní nástavby Bolt tower! s vyhlídkovou terasou s krásným výhledem na Ostravu a okolí.

Zajímavostí této stavby s kavárnou a klubem je, že ji v roce 2015 pokřtil světový sprinter Usain Bolt. Nazvaná však není po něm.

Dolní Vitkovice: Bolt Tower
K oblíbeným hudebně-tanečným akcím areálu patří největší festival taneční hudby ve Střední Evropě Beats for Love (3.-6. července 2019) a hudební festival Colours of Ostrava (17.-20. července 2019).

Rodiny s dětmi zde mají rádi bývalý objekt energetické ústředny VI, kde je dnes interaktivní muzeum Malý svět techniky U6.

Seznámíte se zde s vynálezy, které spustily vědeckotechnickou revoluci. Sami si můžete vyrobit elektřinu šlapáním na kole, obdělávat kovy, otestovat si řízení automobilu a letadla na trenažéru nebo si můžete vlézt do kajuty kosmonauta Gagarina či do ponorky Nautilus.

V těsné blízkosti se nachází také Velký svět techniky, který je moderním vědeckým centrem plným interaktivních exponátů.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek